top of page

Podzimní svatba

Krásné a elegantní mohou být i podzimní svatby. Sepsala jsem pro vás článek, ve kterém se s vámi podělím o tipy ohledně harmonogramu podzimní svatby. Ukážu vám také trendy barvy pro letošní rok a popíšu, z jakých květin budete moci vycházet při tvorbě designu.


Výzdoba stolu podzimní svatby

Jak vybrat svatební místo


Svatební místo vybírejte tak, aby vám poskytlo uspokojivou variantu pro případ deště. To nicméně platí pro svatby v každém ročním období. Podzimní svatby jsou oproti zimním skvělé v tom, že na obřad lze stále ještě využít venkovní prostory. S hostinou počítejte ale vždy raději uvnitř.


Na rozdíl od léta bude mít drtivá většina svatebních míst volnou kapacitu. Některá z nich také nabízí zvýhodněné ceny, pokud se jedná o svatbu mimo hlavní sezonu. Podzimní svatba je tak skvělým kompromisem mezí létem a zimou. Nabídka míst je velká, cena za pronájem může být nižší a stále lze uspořádat svatební obřad venku. Pokud plánujete svatbu na poslední chvíli, většina dodavatelů bude mít také s největší pravděpodobností volno.


Barvy podzimu 2023


Každý rok vyhlašuje Pantone Color Institute barvu roku. Letos na podzim tedy rozhodněte nešlápnete vedle, pokud svou svatbu postavíte na excentrické a odvážné barvě Viva Magenta 18-750, která je právě barvou roku 2023. Pro newyorský Fashion Week společnost Pantone vybrala kromě této odvážné a rebelující barvy navíc několik dalších barev, díky nimž můžete do své svatby vnést radost, zábavu a v neposlední řadě také originalitu.


Podzimní svatba a barevná paleta Pantone pro rok 2023

Pokud se ale považujete za konzervativnější nevěstu a necítíte se na experimentování s barvami podle nejnovějších trendů, pak by pro vás mohla být vhodná klasická podzimní barevná paleta. Pro podzim jsou typické teplé barvy, které vycházejí ze zemitě zbarvené přírody. Vaše svatba by tedy mohla být založena například na těchto tlumených barvách.


Podzimní svatba a zemitá barevná paleta.

Podzimní svatby vytvářejí skvělou příležitost zahrnout do svatebního konceptu syté odstíny barev. Nemusíte se proto obávat tmavé červené, smaragdové nebo námořnické modré. Vždy ale dejte pozor, jak barvy využijete. Osobně mám ráda, pokud se dominantní barvy použijí pouze v detailech, jako jsou svíčky nebo jmenovky. Pokud si ale nevíte rady, poproste o názor svoji floristku nebo mě kontaktujte. S designem vaší svatby vám mohu v rámci konzultací pomoci.


podzimní svatba a květiny


Jsou nevěsty, které si pro svou svatbu vysnily určitý druh květin. Pokud mezi ně patříte i vy, nezbyde vám nic jiného, než vybírat termín svatby podle období květu vaší oblíbené rostliny. Některé floristky sice dokáží zázraky a seženou téměř cokoli, ale cena za obtížně sehnatelné květiny o dost vyšší, než pokud využijete sezónní květiny.


Nabídka později kvetoucích květin je sice limitovanější než na jaře, nicméně to neznamená, že není z čeho vybírat. Mezi rostliny, se kterými můžete na podzim počítat, patří například chryzantémy, jiřiny, verbena nebo astry. Tyto květiny pak mohou být doplněny samozřejmě těmi, které kvetou po celý rok - růžemi, liliemi nebo nevěstiným závojem.


Jiřiny na podzimní svatbě

Jak rozvrhnout svatební den


Pokud jste se rozhodli pro podzimní svatbu, doporučují plánovat celý den s ohledem na dřívější západ slunce. Na listopadové svatbě tak slunce zapadne již kolem 16. hodiny, což znamená, že brzké odpoledne musí být kvůli světlu využito na maximum. Přemýšlejte nad časem obřadu a i harmonogramem celého dne tak, aby fotograf stihl vyfotit vaše portrétové fotografie ve zlaté hodince. Ta nastává zhruba hodinu před západem slunce. Nebojte se tedy s harmonogramem experimentovat, ale zároveň pamatujte na zábavu pro své hosty. Vymyslete pro ně program a zajistěte, aby se v průběhu vaší nepřítomnosti mohli najíst a napít.


Většinou jsem zastáncem pozdějších obřadů a vítám, pokud se snoubenci rozhodnou pro obřad v 15. nebo 16. hodin. V případě podzimních svateb bych ale volila obřad dříve. Vytvořila jsem pro vás harmonogram podzimní svatby s obřadem ve 13 hodin, které se zúčastní 50 hostů. Počet hostů zmiňuji proto, že gratulace a focení tohoto počtu hostů trvá podstatně kratší dobu, než je tomu na velkých svatbách například se 150 hosty.


12:00 Příchod hostů, welcome drink

13:00 Obřad

13:30 Gratulace, společné focení

14:15 Cocktail hour s malým občerstvením a hudební produkcí

15:00 Focení novomanželů

16:00 Společná večeře

18:30 Krájení dortu

19:30 První tanec novomanželů


Nebojte se podzimu


Myslím, že svatba na podzim má svoje nezaměnitelné kouzlo. Pokud si nedokážete kvůli horku představit svatbu v letních měsících (spousta mužů by mohla vyprávět), pak zvažte právě podzim. Přidanou hodnotou může být hygge atmosféra se svíčkami, světýlky a pocitem útulna. Vaše koordinátorka a floristka pro vás mohou vytvořit jedinečný zážitek, na který budete vy i vaši hosté navždy vzpomínat s láskou.Měli byste zájem o spolupráci? Neváhejte mě kontaktovat, abychom mohli začít plánovat váš svatební den co nejdříve.

bottom of page